Ebben a cikkben megpróbálok végigmenni az összes lehetséges okán annak, hogy miért lassú vagy lassul be a Windows-t futtató eszközöd, legyen az asztali gép vagy laptop.

 

Automatikusan induló programok

Nagyon sok program van, ami nem igazán kérdezi meg telepítéskor, hogy te szeretnéd-e őt a Windows-zal automatikusan indíttatni. Ezeket a Feladatkezelő –> Indítás fülön (Windows 7 és korábbinál msconfig) tudjuk megtekinteni és letiltani, hogy csak tényleg azok induljanak, amik feltétlenül szükségesek. Ez a beállítás főleg akkor effektív, hogyha “hagyományos” HDD-re van telepítve a rendszer, nem pedig SSD-re.

A kép a viszonylag gyenge hardverű netezős gépemen készült, látjátok, hogy a Classic Start menün és az integrált videókártya vezérlőpultján kívül semmi nem indul automatikusan, így az indítás 30 másodperc alatt megvan

 

Lehetséges vírusok, reklámprogramok, stb…

A figyelmetlenebb felhasználók gépére időről időre felmászhatnak ilyenek. Kéretlen hirdetéseket jelenítenek meg a felhasználónak vagy adatokat küldenek róla kitudjahova, és emellett a háttérben durván használhatják az erőforrásokat. Általában a Malwarebytes képes minden ilyet törölni. A program ingyenes, viszont a valós idejű védelemért fizetni kell(ene).

 

Egy átlagos gépen 15-20 elemet szokott találni

 

Felesleges vagy kéretlen böngészőkiegészítők

Minden böngésző menüjében van lehetőség a bővítmények vagy kiegészítők átnézésére (Chrome-nál chrome://extensions). Innen nyugodtan eltávolíthatunk mindent, ami ismeretlen, és nem tudjuk róla, hogy került oda.

Ugyanitt viszont szeretném felhívni a figyelmet a kép jobb oldalán lévő uBlock Origin bővítményre, ami nemhogy lassítja, de inkább felgyorsítja a böngészést a weboldalon lévő hirdetések letiltásával. Itt regéltem róla bővebben.

 

Feleslegesen feltelepített, nem használt programok

Ezek ugyan inkább lemezterületet foglalnak, mint lassítanak, de azért nem árt őket átnézni. Ezt úgy tehetjük meg a legegyszerűbben, ha elkezdjük bepötyögni a Windows-os keresőbe, hogy “telepített programok megtekintése” és rákattintunk az első lehetőségre. Itt is nyugodtan törölhetünk mindent, amit nem használunk (de egyszerre csak egyet lehet a “korszerű” Windows-nak köszönhetően), de azért nem árt 1-2 dologra rákeresni az internetben, hogy pontosan micsoda, ha nem vagyunk biztosak benne.

Ez egy friss telepítés, alig vannak programok telepítve, szóval nincs itten semmi, aminek nem kéne itt lennie

 

Windows-szemét

Általában ettől se leszel gyorsabb, de ez olyan, mintha takarítanál és a sarokban ott maradna 12 döglött hareklinkatica meg egy mocorgó poloska. Írd be a Windows keresőbe, hogy Lemezkarbantartó, a megjelenő találatra jobb klikk, Futtatás rendszergazdaként. Gyorsan (a frászt) kiszámolja, hogy mennyi terület szabadítható fel. A megabájtokat nagyrészt a Windows Update ideiglenes fájljai fogják kitenni, illetve esetleg a korábbi Windows telepítés, ha az előző rendszert frissítetted, nem pedig tiszta telepítést csináltál. Jelölj ki mindent, és OK. Ha törlöd a korábbi Windows-telepítést, már nem fogsz tudni visszaállni a korábbi verzióra.

Említettem már, hogy ez egy friss Windows telepítés, és még alig van rajta szemét? Az a 113 MB abból a 35 frissítésnek a maradékából jött össze, amit a Windows nagyhirtelen megtalált telepítés után.

 

Hibás merevlemez

Ez főleg laptopoknál gyakori, de asztali gépnél is előfordul, ha a Windows “hagyományos” HDD-re van telepítve. A hibás merevlemez gyakran okozhat iszonyatos lassulást és kékhalálokat meg egyéb csúnyaságokat is. A HDSentinel (a link egyből elkezdi letölteni!) segíthet ezeket a hibákat felderíteni, letöltés és next-next-finish stílusú telepítés után meg is mutatja a merevlemez állapotát. Ez a program mondjuk szintén elég erőszakos, alapból automatikusan indul a Windows-al együtt, szerencsére a program beállításaiban egyszerűen ki lehet kapcsolni. Bezárni sem egyszerű, X-elés után megmarad a jobb alsó sarokban egy tálcaikonban, ha az ikonra jobb klikkelünk és bezárjuk, úgy tudunk belőle teljesen kilépni.

Látszólag a 2 TB-os Toshiba HDD-m nem tervezi megadni magát, de ez akár egyik pillanatról a másikra is történhet, szóval mindig minden nélkülözhetetlen adatról legyen több, egymástól független biztonsági mentésed! Én szóltam.

 

Rosszul beállított Windows 10

A Windows beállítós cikkben regéltem hosszabban arról, hogy én miket javaslok beállítani, ezekből főleg a Winaero Tweakeres és a felesleges alkalmazás letörlős rész az, ami jelentősen gyorsíthat a rendszereden.

 

Egyszerűen túl gyenge a géped

Kicsit kellemetlenül és durván hangzik a fenti cím, de nyugalom, nem annyi lesz a megoldás, hogy vegyél új gépet. Minden gép használható valahogy, csak esetleg nem éppen a legmegfelelőbb rendszert telepítetted rá vagy telepítették rá gyárilag. Ebben a táblázatban saját tapasztalatok alapján írtam le a Windows 10 gépigényét:

 

Ha a géped/laptopod komplettül az első oszlopba tartozik, akkor a CloudReady nevű csodát ajánlom kipróbálásra, hidd el, jobban fog menni, mint bármelyik Windows.

A második oszlop tisztelt tagjainak a Windows Embedded 8.1 Industry Pro-t javaslom: ez egy teljes értékű Windows, csak kicsit könnyítettek rajta, éppen erről a rendszerről és a cikkben szereplő specifikációjú laptopról pötyögök, teljesen jól használható.

Amire még külön szeretném felhívni a figyelmet, az a táblázat “Háttértár típusa” című sora: még mindig rengeteg olyan laptop van a piacon, amik specifikációjukat tekintve bőven megfelelnének a Windows 10 általam ajánlott gépigényének, de 5400 rpm-es merevlemezzel szerelik őket, emiatt teljesen használhatatlanok. A megoldás teljesen egyszerű: vegyél bele SSD-t! Olcsó és iszonyatosan fel tudja gyorsítani a gépet. A régi HDD-t pedig be lehet tenni a DVD meghajtó helyére egy ilyen tartóval, és második meghajtóként használni.

 

És mi az, amit nem szabad?

Ne használj mindenféle tisztító programokat! Ezek a programok általában teljesen haszontalanok vagy olyan dolgokat is eltávolítanak, amiket nem kéne, esetleg saját maguk is lassítják a rendszert az automatikus indulással vagy a kéretlen reklámokkal.

Ne töredezettség-mentesíts! Merevlemezeknél a Windows már elég régóta automatikusan megcsinálja, SSD-nél meg nem kell és nem is szabad, ezért nem kell vele foglalkoznod.

Ne használj régebbi Windows-verziókat! Ha Windows-t használsz, akkor kizárólag a 8.1-es vagy a 10-es verzió jön szóba. A régebbi verziók már nem támogatottak: sok alkalmazás nem működik rajtuk és biztonsági frissítéseket sem kapsz hozzájuk.

Ne kapcsold ki a frissítéseket! Nemcsak azért, mert az ementáli sajt mintájára készült Windows biztonsági lyukait tömik be, hanem azért is, mert elég sok program megköveteli bizonyos frissítések meglétét. Windows 10-nél meg már hiperszuper új funkciók is érkeznek a frissítésekkel.

 

Én ennyi gyorsítási tippet szedtem össze. Ha esetleg valamit kihagytam, használd a komment szekciót és tudasd velem.

 

 

Miért lassú a Windows-os gép és hogyan gyorsítsam fel?

Szólj hozzá!

10000
Free Web Hosting