Kalandunk kb. egy héttel ezelőtt kezdődik, amikor egy hosszú, fárasztó nap után vidáman ülök le a Windows 10-es gépem elé valami műveltségemet kimondottan javító tartalmat fogyasztani, és ezzel találom szembe magam az üdvözlőképernyő után.

Bocsánat a kriminális minőségű képekért, de a rendszer nem volt olyan állapotban, hogy printscreen-t használjak

Újraindítás, megint ugyanez. Csökkentett módban viszont indul (hibajavításnál egyébként nagyon jól jön az F8-as menü, nem árt ezt minden gépen bekapcsolni – a kékhalálos cikkben megírtam, hogyan – , hogyha baj van, könnyebb dolgod legyen), szóval gondolkodjunk, hogy mit telepíthettünk utoljára, mi törhette el a rendszert.

Kis keresgélés meg visszaemlékezés után arra jutottam, hogy a VMWare-t, szóval távolítsuk el. Újraindít, örül, megy a rendszer tökéletesen.

Aztán másnap kezdődik elölről, csak ezúttal más hibakóddal, ez már KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE.


Mondom itt valami magával a Windows-zal lesz, de azért megpróbáltam csökkentett módban, egy ilyet kaptam.

Hibás a winload.efi, ilyet még életemben nem láttam. Gondoltam, biztos az SSD-m fosott be, szóval bebootoltam egy külső merevlemezről és elindítottam egy HDSentinelt. Persze semmi baja. (SSD-nél a kondíció folyamatosan romlik ahogy használod, de ez nem jelent problémát, normális.)

Ezekszerint tehát magára a Windows-ra jöhetett rá az ötperc (főleg, hogy frissített éppen, mielőtt ez az egész balhé kezdődött), szóval újratelepítés. Előtte még megpróbáltam egy rendszer-visszaállítást, természetesen sikertelen volt, mert… Csak.

Gondoltam ha már egyszer újra kell telepíteni, felrakok egy Linux Mint-et. Ha nem tetszik, akkor majd októberben visszaváltok Windows 11-re, ha meg bejön, akkor leszámolok ezzel a csodás operációs rendszerrel, ami úgy tűnik, időnként öngyilkos lesz.

A Linux telepítője is hülyén viselkedett, először nem látta az SSD-t, csak egy újraindítás után, de utána felment rá a rendszer, működött hibátlanul úgy 2 napig. Ezután mindenféle gondja volt: hol nem indult, hol meg embertelenül lassú volt. Úgyhogy úgy döntöttem, itt az ideje visszarakni a Win 10-et, és megnézni, mit csinál. Hát gyakran ilyet:

De persze “klasszikus” kékhalál is rengetegszer volt.

Úgyhogy szétszedtem a gépet, ki akartam venni az SSD-t (rakni bele egy másikat, hátha mégis ezzel van a baj), és ekkor vettem észre, hogy rohadtul nincs benne rendesen az M.2 slotban, a csavar ami tartotta pedig valahol a gépház alján csörög.

Szóval: az SSD fos érintkezése miatt (gondolom) mindkét rendszernek korruptálódtak a fájljai, illetve ezért indultak nehezen vagy egyáltalán nem.

A tanulság meg valami olyasmi, hogy a szoftverek nem romlanak el csak úgy maguktól. A szoftverhibát vagy rossz hardver okozza, vagy valami kontakthiba. Nálam az utóbbi volt, rohadtul nem vettem észre…

Amikor a kontakthibás NVMe SSD megöli a Windows-t és a Linuxot is
Free Web Hosting