Szerintem mindenkivel előfordult már, hogy az otthoni Wi-Fi kapcsolata nem igazán működött úgy, ahogy az elvárható lenne. A vezeték nélküli hálózatnak több ellensége van, mint Észak-Koreának: például a falak, a mikró, a szomszéd netje, a szolgáltató, de néha még maga a router is. Sosem lesz a Wi-Fi-d tökéletes, de a lenti néhány tippel talán javíthatsz rajta egy kicsit.

 

“Fizikai” dolgok

Nem mindegy, hogy hova rakod a routert. Logikusan nyilván a lakás közepére kellene elhelyezned, hogy mindenhova eljusson a jel, de más tényezőket sem árt figyelembe venni, például a falak elhelyezkedését. Például egy gipszkarton falon szinte “akadály nélkül” mennek át a hullámok, de egy vastagabb főfal már problémát tud okozni. Próbálj ki több helyet is, mert egyáltalán nem biztos, hogy ott lesz a leggyorsabb / legstabilabb a kapcsolat, ahol gondolnád.

A fix elhelyezésű eszközökhöz (asztali gép, okos TV, stb…) mindenképp kábellel vezesd a netet, így csökkentheted a Wi-Fi hálózatra jutó terhelést. Lehet, hogy bonyolultnak tűnik átfúrni a falat vagy a kábelt esztétikusan elhelyezni, de megéri, mert sokkal stabilabb lesz, mintha a Wi-Fi-vel kellene szívni.

 

Belépés a router admin felületébe

Nyomd meg a Win + S gombokat egyszerre a megnyíló keresőbe írd be, hogy cmd /c ipconfig && pause, majd nyomj Entert.

 

Ezután egy szép fekete ablak jelenik meg, ahol nekünk a Default Gateway (Alapértelmezett átjáró) mellett lévő IP címet kellene bepötyögnünk a kedvenc böngészőnk címsorába. (Nálam ez a számsor 192.168.0.1).

Miután bepötyögtük a címet a böngészőbe, egy bejelentkezési képernyővel találjuk szemben magunkat. Ha gőzünk nincs, hogy mivel kellene belépnünk, akkor próbálkozzunk az admin / admin felhasználónév / jelszó párossal vagy lapozzuk fel a router / modem kézikönyvét, hogy mi lehet az alap felhasználónév / jelszó. (Ezt érdemes megváltoztatni egyébként, hogy ne tudjon akárki belépni az admin felületre.) Egyes routereknél, pl. a UPC Connect Box-nál csak egy jelszót kell megadni.

Nekem ConnectBox-om van, szóval azon lesznek prezentálva a beállítások

Főleg a “ledob a router” típusú problémákat oldhatja meg, ha minden hálózathoz csatlakoztatott eszköznek fix IP címet adunk. Ehhez menjünk a DHCP vagy a Statikus IP konfiguráció fülre, ahol szépen kilistázza nekünk a csatlakoztatott eszközöknek. Adjunk mindegyiknek tetszőleges fix IP címet! Én kerek számokat szoktam használni, hogy könnyebben megjegyezhető legyen, de azt írsz be, amit akarsz.

Forradalmasítottam a kitakarást. A következő ilyenre ígérem, hogy biciklisávot is festek.

Ha mindenkinek fix IP-je van, akkor érdemes a router által használt csatornát is átállítani. Ehhez töltsünk le valami Wi-Fi Analyzer alkalmazást a mobilunkra (pl. ezt), ami kirajzol nekünk egy csodálatos grafikont arról, hogy a körülöttünk lévő hálózatok (zöld) milyen csatornákat használnak.

Érdemes a Vezeték nélküli jel alatt a “foglalt” csatornáktól a lehető legmesszebbre állítani a mi Wi-Fi hálózatunk (lila) csatornáját (szóval a felső képen kb. jól van beállítva). A vezeték nélküli üzemmódot pedig szigorúan 802.11n-re állítsuk, a többi szabvány instabilabb. A csatorna sávszélesség nálam 20 MHz-en van, olvasgattam különféle cikkeket, és mindenhol azt írták, hogy ezzel jobban járok, mint a 40 MHz-en. (De én különbséget nem tapasztaltam eddig.)

Én az 5 GHz-es hálózatot ki szoktam kapcsolni, mert tapasztalataim szerint többet árt, mint használ. Lehet, hogy jobb routereknél ez nincs így, de a ConnectBox-nál én ezt tapasztaltam.

Mire jó az 5 GHz és minek kapcsolom ki? ⬇️

Az 5 GHz-es Wi-Fi hálózat gyorsabb kapcsolatot biztosít a “normál” (2.4 GHz-es) Wi-Fi hálózathoz képest, viszont sokkal kisebb a hatótávja. Ezt a gyors kapcsolatot normál nethasználat mellett nem nagyon lehet érezni (csak ha letöltesz valamit például, amit én meg kábelről szoktam, asztali gépről), viszont nagyban terheli a routert és a csatlakoztatott eszközöket is megzavarhatja (mivel az eszközödnek váltani kell az 5 és a 2.4 GHz-es hálózatok között, ha közelebb / távolabb mész a routertől).

Én ennyi dolgot szoktam csinálni, hogy stabilabb legyen a Wi-Fi. Ha megcsináltál mindent, amit fentebb leírtam, de továbbra is nagyon problémás a vezeték nélküli hálózatod, akkor talán érdemes lehet a hibát magában a routerben vagy a szolgáltatódban keresni.

Otthoni Wi-Fi hálózat gyorsítása, optimalizálása

Szólj hozzá!

10000
Free Web Hosting