Ha nem érdekel a csodálatos történetem, csak az, hogy hogyan ne kapjon kékhalált a gépünk a TL-WN851ND Wi-Fis kártyától, görgess a cikk végére.

Szóval én még mindig Windows 10-et használok, annak ellenére, hogy az oldalon megszámlálhatatlanul sok cikk van erről a teljesen hülye és logikátlan operációs rendszerről.

Tanulságos történetet mesélek el, avagy hogyan jutottam el több óra alatt a különféle káromkodások kitalálásától az újra csodálatosan működő Windows 10 rendszerig.

Adott egy asztali számítógép kb. két generációval ezelőttről, konkrétan az én személyes gépem, amit ugye mindenre is használok. Egyszercsak bekapcsolásnál odáig jutottunk, hogy Windows töltőképernyő, és az is valahol a betöltődés után, de még az “üdvözölés” előtt lefagy. Köszönhetően az UEFI csodálatos világának, ez az egész gépet megfagyasztja, olyan szinten, hogy a fizikai RESET gomb sem működik, így egyetlen megoldás az elosztó billenőkapcsolójának szakszerű használata. (Természetesen mind a 4 HDD különféle brekegéshez hasonlító hangefektekkel jelzi, hogy nagyon örült az áramtalanításnak.)

Gondoltam, biztos a Windows hülyült meg ismételten, és egy újraindítás megoldja a dolgot, de megint lefagyott ugyanott. Harmadszorra ugye bejön a “felkészülés az automatikus javításra” szöveg, ahogy azt ilyenkor illik, így kényelmesen hátradőlve vártam, hogy mi lesz ebből, mert én még soha egy alkalommal nem láttam, hogy ez a hibajavító meg tud valamit javítani vagy legalább közelebb visz a probléma megoldásához.

Ezúttal sem csalódtam csodálatos hibajavítási képességeiben, annyi üzenetet kaptam, hogy A számítógép nem tudott megfelelően elindulni. Jó, próbáljuk meg csökkentett módban, ugye nálam ez az F8-at püffölve behozható egy előzetes aprócska beállításnak köszönhetően. Nem fagy ki, hibátlanul indul a rendszer, örülünk.

Láttunk már olyat, hogy ha egyszer csökkentett módban felélesztettük a rendszert, onnantól normál módban is megy, így megpróbáltam megint normál módban. Fagyás, elosztó, HDD brekegés, továbbra sem indul.

Következőnek azt gondoltam, hogy hozzuk létre az ntbtlog.txt-t (F8-as menüben “rendszerindítás naplózásának engedélyezése”), így a következő fagyás után megcsodálhattam, hogy vajon mi csinálhatja ezt.

Egy olyat láttam benne, hogy FILE_NOT_LOADED dxgkrnl.sys, ez ugye a DirectX-nek valami fájlja, azt meg ugye a videókártyához fűzi elég szoros baráti kapcsolat, úgyhogy mentem is csökkentett módba hálózattal, hogy leszedjem a DDU-t és letöröljek mindenféle videókártya drivert a gépről. Főleg azért gyanakodtam valami VGA driver ütközésre, mert az elsődleges monitorom a Vega 56-os kártyámra van kötve, a másodlagos meg – átalakító hiányában – az alaplapra, ennyi dolog egy Windows 10-nek simán okozhat elmebajt egyik pillanatról a másikra. De csökkentett módban hálózattal is kifagytunk (ekkor már egy WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR kékhalál kíséretében), úgyhogy maradtam annál, hogy egy másik gépre letöltöm a DDU-t és pendrive-on áthozom.

Driverek letörölve, gép újraindítva, de továbbra is csak csökkentett módban indulunk, a többi módban vagy bekékhal, vagy kifagy. Sima csökkentett módban az összes hálózati kártya driverét letöröltem (hiszen akkor ezzel van a baj, ha a hálózatos csökkentett módban kifagy, a hálózat nélküliben meg nem), de újraindítás után megint fagyott, gondoltam én, hogy akkor biztos nem ezzel lesz a baj. Utánagugliztam tehát, hogy van-e még valami különbség a netkapcsolaton kívül a kétféle csökkentett mód között, de nem találtam semmit.

Ekkor már eléggé idegállapotba voltam, így a teljes újratelepítés mellett döntöttem, hogy hátha csak a Windows fosott be, és a hardvereimnek semmi baja. Tévedtem, az első újraindítás után, az automata drivertelepítés közben (ez “Eszközök előkészítése” néven fut) megint megfagyott és bedobta a CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT nevű sokatmondó hibaüzenetet, amire ahány oldal van, annyiféle ok létezik. Azért próbáltam egy újraindítást is, hogy hátha megint csak a Windows rosszalkodik, ekkor bejött ugyanaz a hibakód, amit a “régi” rendszeren is láttam, a WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR.

Valahol itt ugrott be az a Linus Tech Tips videó, ahol PCI-Express eszközöket próbálnak meg menet közben kihúzni meg bedugni, és ugyanez a hibakód jön be. Úgyhogy elkezdtem nézegetni, hogy milyen PCI-os eszközeim vannak: videókártya meg Wi-Fis kártya, utóbbit nem is használtam vagy 2 éve, mióta idáig is elért végre a kábeles internet. De ott van a gépben, a Windows felismeri, és elméletileg működne, ha használnám, ha meg nem működne, akkor mindenféle hülye kékhalálokat meg fagyásokat produkálna, mint ahogy azt a legtöbb hálózati kártya szokta.

Nem működött.

Én meg itten újraélesztést végeztem a rendszeremen órákon keresztül, miközben egy olyan dolog romlott el benne, amit nem is használok. (Meg persze az újratelepítés miatt állíthatok be újra mindent, ami Windows 10-nél nem egy rövid folyamat.)

Persze mivel én mindent megpróbálok hasznosítani, amit még lehet valamire, a másnapi lehiggadás után rákerestem erre a Wi-Fis kártyára az internetben, hátha csak valami driver mizéria van. Ráadásul nem kellett messzire mennem, az alábbi leírás egy Árukereső véleményből származik (köszi Bence):

Számítógépbe való elhelyezése után minden rendben, win 10 felismeri, telepítő program nélkül használható. Ez az állapot nekem kb 1 órán keresztül tartott, ezután a pc elkezdett folyamatosan kifagyni… Reboot után kifagy (vmikor a bejelentkezésig se tudtam eljutni).

Elkezdtem utána olvasni a terméknek és azt találta, hogy ez nem egyedi (ennek az az ok

Megoldás:

-1, Előkészítés: a wifi modul ne legyen a gépben! !
vagy letöltöd a telepítőt a tp-link hivatalos oldaláról a gépedre vagy a telepítő CD-t használod, de egy a lényeg a telepítő setup exere jobb egér gomb majd tulajdonságok, ekkor megjelenik egy ablak, ahol a kompatibilitás fülre kattintva win 7-re állítod a kompatibilitását az exének, bepipál rendszergazdaként induljon és jobb alul az alkalmazás gombra kattint—->ekkor azt érted el, mintha win 7-es gépre telepítenéd a programot. Ezt meg kell ismételned a drivernél is (telepítőben van egy driver mappa, amelyben megtalálod hogy win 7, win 8, win xp, vagy vista szerint telepítsen). Tehát én win 7-re csináltam ezért beleléptem a win 7 mappába ahol a telepítő exére jobb egérgomb majd tulajdonságok kompatibilitás átállítása win 7-re, bepipál rendszergazdaként továbbá jobb alul alkalmaz gombra kattint.

-2, Imádkozás: gépet kapcsold ki, tedd bele a megvásárolt modult és indítsd el. Ha kifagyna a gép, akkor addig indítgasd míg be nem bootol a géped.

-3, Imádkozás II: Bebootolt a gép ilyenkor gyorsan kell kattintgatni mivel kb elindulás után 2 perc mire jön a fagyás és ezalatt az idő alatt gyorsan kell működni. Elindítod a telepítőt, ami egész gyorsan lefut (főleg ssd mellett). Miután telepített és meggyőződtél arról hogy tényleg minden felkerült a gépre (driver, és utility is). Indítsd újra a gépet.
Utility: kis keret program amit a tp-link csinált azért, hogy be tudd állítani a wifi modult (keretprogram)

Ezek után a lépések után semmi probléma nincs a rendszerrel. A wifi modul miatt nem fagy ki a gépem. Minden működik, minden klappol teljesen jó. Ellenőrizheted a gépedet (telepített driveredet) a start gombra jobb egérgomb eszközkezelő hálózati kártya és tp-link 300 mbs modulnál (nekem az illesztőprogram idejére 2010-et ír ki). Nincs ezzel az évszámmal semmi gond tényleg minden megy, de amennyiben kéred a géptől hogy nézzen utána van-e frissebb illesztőprogram talál 2016. 07. havit de ez nekem újfent kékhalálokhoz vezetett, így visszaállítottam 2010-re.

Bence leírása alapján rekonstruáltam az eseményeket: kaptam a Windows Update-en keresztül egy driverfrissítést a Wi-Fi kártyámhoz, ami a frissítés után az egész rendszert megfagyasztja, mert fos. Tehát megint ott tartunk, hogy a Windows automatikusan kinyírja saját magát.

Tanulságok:

  1. Olvass Árukereső véleményeket
  2. Nézz Linus Tech Tips videókat
  3. Legyen több agyad, mint nekem, és rakd össze a dolgokat, mielőtt az egész rendszert újratelepíted
  4. Kapcsold ki az automata driverfrissítést, főleg ha annyiféle cucc van a gépedben, mint nekem
  5. Ne használj Windows-t, kivéve, ha használsz valamilyen szoftvert, ami kizárólag Windows-on fut
Kékhalál, fagyások, de még rá se jössz, hogy mi okozza (TP-Link PCI Wi-Fi kártya)

Szólj hozzá!

10000
Free Web Hosting