A Microsoft félévente adja ki a Windows 10 nagyobb frissítőcsomagjait. Ezek általában valamilyen új funkciót adnak a rendszerhez, teljesítménybeli javításokat adnak. De érdemes-e egyáltalán frissíteni és ha igen, mikor?

A frissítés elkezdése előtt mindenképp érdemes utánaolvasni, hogy az adott főverzióval kapcsolatban nincs-e valamilyen ismert probléma: bizonyos eszközöket nem támogat megfelelően, vagy kékhalált okozhat a frissítés, stb… Néhány példa erről a közelmúltból (persze ennél sokkal több probléma volt a frissítésekkel, de most hirtelen ezek jutottak eszemben):

  • A Windows 10 1809-es frissítése nagyon sok gépen kékhalált okozott
  • A 1903-as frissítés összekeverte a meghajtók betűjeleit, emiatt csatlakoztatott USB-s eszközökkel nem sikerükt az update
  • A 1903-nál egyes játékokban kékhalált kaptál

Azt, hogy most milyen verziót futtatsz, a keresőbe beírt winver kifejezéssel tudod ellenőrizni.

Én most 1809-es verziót használok

Ugye itt egy négyjegyű számot látsz, ami egy évből és egy hónapból tevődik össze, tehát a 1809 elvileg a 2018 szeptemberi frissítés lett volna. Gyakorlatilag csak novemberben adták ki, mert súlyos gondok voltak vele.

Ha megjelenik egy új főverzió (esetünkben a 1903), azt először csak manuálisan tudjuk telepíteni, a Windows Update a frissítések keresésénél nem fogja felajánlani. Ez 1-2 hónapig van így általában, amíg a frissítéssel kapcsolatos problémákat nem sikerül a Microsoftnak teljes mértékben kijavítani. Természetesen ilyenkor még semmiképp se frissítsünk, hiszen a gépünk jól működik, az égvilágon semmi baja nincs, a biztonsági frissítéseket ugyanúgy megkapta.

Ha letelt ez az 1-2 hónap és esetleg a Windows Update is felajánlja a frissítést (ez van, hogy egyáltalán nem történik meg), érdemes utánanézni az adott Windows 10-frissítésben található újdonságoknak, illetve esetleg van-e még olyan hiba, amit még mindig nem sikerült kijavítani. Ha az újdonságok közül úgy érezzük, hogy valamire feltétlenül szükségünk van, és nem találunk egy ismert hibát sem, ami minket zavarna, akkor elindíthatjuk a frissítést.

Ha az újdonságok között nincs semmi hatalmas (ugyanis általában nem szokott lenni), vagy még mindig vannak javítatlan hibák, nyugodtan várjunk még tovább nyugodtan. Biztonsági frissítéseket addig is kapunk, viszont nem tesszük ki magunkat annak a kockázatnak, hogy a frissítés szétcsesz valamit, aminek az esélye továbbra is megvan, bár már elég alacsony.

3-4 hónappal vagyunk az update kiadása után. Valószínűleg már milliók telepítették, minden kis hibára fény derült, itt az idő, hogy mi is nekivágjunk. Persze nem muszáj (hiszen az előző verzió is még mindig kapja azokat a bizonyos nélkülözhetetlen biztonsági frissítéseket), de lassan érdemes rajta gondolkodni. Itt már szinte 0 az adatvesztésnek vagy a Windows használhatatlanná válásának a kockázata.

Ha elhatároztuk magunkat, frissítés előtt érdemes néhány óvintézkedést tenni. Készítsünk minden fontos adatunkról biztonsági mentést (ezt amúgy is megtesszük, ugye? ;), akár egy komplett rendszerképet is, hogy az előző állapot egy kattintással visszaállítható legyen.

Én azt javaslom, hogy a frissítés telepítéséhez a Microsoft oldaláról letölthető eszközt használjuk. Persze telepíthetjük a Windows Update-en keresztül is, de tapasztalataim szerint ez lassabb, és nem is mindenkinek működik jól. Jobb elkerülni a lehetséges problémákat. A frissítés kb. 3-4 GB adat letöltésével jár.

A frissítés gyengébb gépek esetében akár 2-3 óráig is eltarthat, így az a legjobb, ha késő este elindítjuk, és másnap reggel, mikor felkelünk, már remélhetőleg a friss rendszerünket használhatjuk mindenféle gond nélkül.

Fontos megjegyezni, hogy a frissítés során létrejön egy Windows.old mappa, hogy bármilyen probléma esetén vissza tudjunk állni az előző verzióra. Ezt 1 hónapnál tovább nem érdemes tartogatni, egy rendszergazdaként futtatott Lemezkarbantartóból nyugodtan törölhetjük.

Összefoglalva: A Windows 10 frissítését nagyon nem kell elkapkodni. Ha mégis rászánod magad, készíts biztonsági mentést, és készülj fel arra, hogy 2-3 óráig nem tudod majd használni a géped. És bármikor előfordulhat, hogy valami elromlik a frissítés közben, ilyenkor te röhögve visszaállítod az adataidat a biztonsági mentésből, míg más szentségel. Ha ésszel csinálsz mindent, nem lehet semmi gond.

Ha minden igaz, a Microsoft változtatni fog a frissítési stratégiáján és a jövőben évente jönnek majd a nagyfrissítések. Így hátha nem kapkodják majd el őket és nem lesz ennyi gond.

Mikor érdemes feltenni a Windows 10 legújabb frissítését?

Szólj hozzá!

10000
Free Web Hosting