Szóval a Windows 7-nek 2020 elején végleg lejár a támogatása. Ez azt jelenti, hogy nem fog kapni sem biztonsági, sem funkcióbeli frissítéseket. Ha tovább használod a Windows 7-et, akkor nem lesz védett a sebezhetőségekkel szemben, és mindenféle csúnya dolog magától felmászhat a gépedre. (Emlékszünk még a WannaCry zsarolóvírusra, ugye?)

Válthatsz kémkedő, önhatalmúlag működő Windows 10-re, és lassú, rosszul használható Windows 8.1-re, ugyanis ez a két Windows verzió az, ami a továbbiakban támogatást kap. (Linuxot hagyjuk ki a képletből, gémerek vagyunk, nemde?). De mi van, ha mondok neked egy harmadik verziót, ami gyorsabb, mint a Windows 10, nem kémkedik, és még jól is használható?

Ő lenne a Windows Embedded 8.1 Industry Pro, egy speciális változata a Windows 8.1-nek. Embedded, azaz beépített rendszerekre fejlesztették ki elsősorban: bankautomaták, pénztárgépek, stb… Mondani sem kell, hogy ezeknél a rendszereknél milyen fontos a stabilitás, a gyorsaság, és a felesleges funkciók hiánya: ezek a gépek általában kis teljesítményűek, de mégis napokat kell menniük lefagyás nélkül.

Pont ezen tulajdonságok teszik az Embedded 8.1-et alkalmassá otthoni használatra: csak a szükséges funkciók vannak benne, és kevesebb erőforrást használ, mint a “sima” 8.1 vagy a Windows 10.

Tesztalanynak egy Packard Bell Easy Note TK 85-ös laptopot választottam (igazából ő választott engem, ez volt hirtelen kéznél), melyen gyárilag Windows 7 futott. Itt vannak a specifikációk, mindenkinek a képzelőerejére bízom, hogy ezen a gépen hogy (nem) futna a Windows 10.

Processzor: Intel Pentium P6100 (2 mag, max. 2GHz)
Memória: 3 GB (ebből 700MB az integrált VGA-nak fenntartva)
Videókártya: Intel HD Graphics (integrált)
HDD: 500 GB 5400rpm Notebook HDD

 

A rendszer letölthető az oldalról ide kattintva, de ellátogathatunk a Microsoft hivatalos oldalára is. Mindkettő forrásból letöltött képfájl teljesen eredeti, a Microsoft által készített, de én az általam feltettet javaslom, mert az egy kicsit frissebb kiadás (tartalmazza az Update 1-et), emiatt nem kell a telepítés után annyit szüttyögni a Windows Update-tel.

Kétféle verzió közül választhatunk. A 64 biteset csak 4 GB feletti össz. memóriánál érdemes választani, tehát mi maradunk a 32 bitesnél.

Mivel vótmá’ egy Windows 7 a gépünkön, ezért csak felmásoltam az ISO fájl tartalmát a D meghajtóra és helyreállítási üzemmódban végeztem a telepítést, ahogy ez itt is olvasható. Telepítéshez ezt a kulcsot érdemes használni: NMMPB-38DD4-R2823-62W8D-VXKJB, ezzel a kedvenc KMS-es aktiválási módszerünk is működik. (Néha lehet hozzá találni legális kulcsot is viszonylag olcsón, érdemes keresgélni.)

10-15 perc alatt fel is mászik (esetenként még hamarabb), a telepítés folyamata ugyanaz, mint a Windows 10-nél, talán egy picit több opciónk van. Fontos megjegyezni, hogy itt a telemetria alapértelmezetten ki van kapcsolva. A Microsoft fiókot még jobban ránk akarják eröltetni, ezúttal az Új fiók létrehozása –> Bejelentkezés Microsoft fiók nélkül lehetőséget kell keresni, hogy kihagyjuk a mélytorkozást a felhővel.

A beállítások véglegesítése után erre az iszonyatosan ocsmány kezdőképernyőre keveredünk, ez a Classic Shell segítségével szerencsére eltüntethető. További “szelidítési” tippek a(z egykori) Dirtywindows-on >>

Az alapvető programok felrakása, a rendszer “belakása” után végeztem egy kis sebességtesztet, az indítás 19, a leállítás 8 másodpercbe telt. Csak összehasonlításképp, ez Windows 10 alatt a 7-8. generációs i5-el, SSD-vel “megszült” átlagos eredménynek felel meg.

Fontos hangsúlyozni, hogy ez a rendszer nem képes teljesen kiváltani a Windows 10-et. Nincs DirectX 12, újabb AMD videókártyákhoz egyáltalán nincsenek driverek (kösz AMD!), és bizonyos akár hasznosnak is mondható funkciók hiányoznak. De az átlag netezős, e-mailezgetős felhasználónak (aki általában hasonló paraméterű géppel rendelkezik, mint a tesztalanyunk), de akár a “kevésbé hardcore gamereknek” is tökéletesen megfelel, és a Windows 7-nél talán még gyorsabb és kényelmesebben használható is lesz. Én azt gondolom, hogy mindenképp érdemes ránézni, ha nem tudod, hogy mire válts.

Windows Embedded 8.1 Industry Pro – Windows 7 helyett

Szólj hozzá!

10000
Free Web Hosting